Przebarwienia na twarzy – co o nich wiemy?

Przebarwienia na twarzy - co o nich wiemy?

Przebarwienia na twarzy to złożony problem, który może mieć różne źródła. Jest to problem estetyczny i również oznaka starzenia się skóry. Często mają związek ze słońcem i zmianami hormonalnymi. Co warto wiedzieć o przebarwieniach?

Czym są przebarwienia na skórze?

Są to wszelkie zmiany powstające na skutek różnych czynników, a najczęstszym z nich jest promieniowanie słoneczne. Nieprawidłowa praca melanocytów skutkuje właśnie powstawaniem przebarwień. Zazwyczaj zmiany pojawiają się tam, gdzie najczęściej opala nas słońce czyli na twarzy, dekolcie i na zewnętrznej części dłoni. Zmiany hormonalne mają także duży wpływ na powstawanie przebarwień i w takim okresie jak ciąża czy menopauza trzeba liczyć się ze zwiększonym ryzykiem. Można stosować zabiegi na przebarwienia, takie jak laser czy peeling, ale tak naprawdę lepiej postawić na profilaktykę w tym temacie, niż zapobieganie. Jakie rodzaje przebarwień mogą się pojawić na skórze? Są to piegi, melasama (ostuda), plamy starcze i przebarwienia wtórne. Uważa się jednak, że to przebarwienia posłoneczne są najczęściej występujące, bo na skutek promieniowania UV, dochodzi do uszkodzenia melanocytów, które nie wytwarzają już barwnika w taki jak sposób, jak przedtem. Gdy plamki raz się pojawią, mają tendencję do nawracania, dlatego lepiej jest zapobiegać im, niż potem je leczyć. Codzienna i dokładna ochrona przed słońcem znacznie zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień. 

Chroń skórę przed słońcem i zapobiegaj przebarwieniom 

Promieniowanie UV jako główny czynnik powstawania przebarwień, znacząco wpływa na kondycję skóry. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry, czyli proces powolnej degeneracji skóry. Należy bezwględnie używać kremów z filtrami każdego dnia, nawet w pochmurny dzień. Im wyższy jest filtr, tym lepiej, bo ochrona się zwiększa i lepiej zabezpiecza naszą skórę. Kremy do pielęgnacji twarzy często zawierają już filtry UV i właśnie takich należy szukać. W jednym kosmetyki, są wszystkie potrzebne składniki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ogromną rolę odgrywa ochrona przed słońcem w procesach starzenia się skóry. Dobre nawyki związanie z używaniem kremów UV z filtrami dopasowanymi do swojej skóry, są naprawdę bardzo ważne w profilaktyce przeciwzmarszczkowej i przeciw przebarwieniom.

Jak leczyć przebarwienia na twarzy?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć przebarwienia na twarzy, to możesz zdecydować się na zabiegi laserowe w gabinecie medycyny estetycznej lub u kosmetyczki. Nie wszyscy jednak lubią tego typu zabiegi i myślą o czymś, co można stosować w zaciszu domowym. Możesz zastosować kosmetyki rozjaśniające przebarwienia, czyli na przykład witaminę C czy retinoidy. Kremy czy serum z witaminą C i retinoidami to doskonałe produkty na rozjaśnianie przebarwień. Przy dłuższym stosowaniu, cera stbaje się bardziej rozświetlona, a przebarwienia mniej widoczne. Tak naprawdę to domowa terapia zapobiega nawrotom przebarwień, a kremy z wyżej wymienionymi substancjami, mają zbawienne działanie na skórę zmagającą się z problemem przebarwień.

Przebarwienia na twarzy to złożony problem, który może mieć różne źródła. Jest to problem estetyczny i również oznaka starzenia się skóry. Często mają związek ze słońcem i zmianami hormonalnymi. Co warto wiedzieć o przebarwieniach? Czym są przebarwienia na skórze? Są to wszelkie zmiany powstające na skutek różnych czynników, a najczęstszym z nich jest promieniowanie słoneczne.…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *