Wraca moda na wystrój PRL! Jak urządzić takie wnętrze?

Wraca moda na wystrój PRL! Jak urządzić takie wnętrze?

Nostalgia za czasami PRL-u nie opuszcza niektórych Polaków, a teraz wraca też do wystroju wnętrz. Zainspirowane latami 60. i 70. aranżacje mieszkań cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli marzysz o powrocie do tamtych czasów, przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu wprowadzisz retro klimat do swojego domu.

Jakie są typowe meble z epoki PRL?

Klasyka gatunku to meble z tektury, takie jak popularne „gdańskie”. Charakteryzowały się prostymi kształtami, niewielkimi rozmiarami i ciekawymi wzorami na frontach szafek. Część mebli w stylu PRL to także te wykonane z laminowanej płyty, które można było dowolnie konfigurować tworząc wyjątkowe kombinacje. Warto poszukać takich perełek na pchlich targach lub odrestaurować stare meble rodzinne. Oprócz tego w tamtych czasach popularne były również lekkie fotele z PRL z drewnianymi ramami oraz sofy z charakterystycznym wzorem tapicerki.

Jakie oświetlenie pasuje do klimatu PRL?

Żyrandole i kinkiety z epoki PRL-u są bardzo charakterystyczne i dodają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Popularne były żyrandole o geometrycznych kształtach, wykonane z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego. Warto poszukać takich lamp na aukcjach internetowych, pchlich targach czy w sklepach z antykami. Kinkiety z okresu PRL-u często miały kształt gałęzi lub liści, a ich abażury były wykonane z materiału, szkła lub tworzywa. Nie można zapomnieć również o lampkach nocnych z kloszem opadającym na boki.

Co musi znaleźć się w wystroju w tylu lat PRL? 

W stylu PRL nie mogło zabraknąć dodatków, które nadawały wnętrzu życia i koloru. Przede wszystkim chodzi tu o tekstylia  zasłony, firanki, serwety oraz obrusy. Warto postawić na wzory kwiatowe, geometryczne oraz abstrakcyjne, które były niezwykle popularne w tamtych czasach. Ważną rolę pełnią też dekoracje ścienna np. grafiki przedstawiające krajobrazy czy plakaty propagandowe. Innym ciekawym dodatkiem są stare książki kucharskie, aparaty fotograficzne czy stare radioodbiorniki.

Wystrój wnętrza w stylu PRL to powrót do przeszłości, który przywołuje wspomnienia minionych lat i przyciąga uwagę miłośników retro designu. Przy odrobinie wysiłku i kreatywności można stworzyć prawdziwą kapsułę czasu, która zaskoczy gości i stanie się świetnym tematem do rozmów.

Nostalgia za czasami PRL-u nie opuszcza niektórych Polaków, a teraz wraca też do wystroju wnętrz. Zainspirowane latami 60. i 70. aranżacje mieszkań cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli marzysz o powrocie do tamtych czasów, przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu wprowadzisz retro klimat do swojego domu. Jakie są typowe meble z epoki PRL? Klasyka gatunku to meble…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *