Wycieczki po Synaju i jeszcze dalej...

Wycieczki po Synaju i jeszcze dalej...

Na Synaju znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków, które można zwiedzić w ciągu jednodniowej wycieczki.Klasztor Św. Katarzyny

Klasztor Św. Katarzyny został zbudowany już VII n.e. w sercu Synaju. Jest najstarszym chrześcijańskim klasztorem na świecie. Codziennie przyjeżdżają tutaj setki turystów i pielgrzymów z całego świata, chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie.

Klášter Sv. Kateřiny
Klášter Sv. Kateřiny
Klášter Sv. Kateřiny

Historia klasztoru

Klasztor znajduje się na podgórzu Synaju, w głębokiej dolinie, tuż obok bibiljnej góry Synaj – Góry Mojżesza. Został zbudowany jako twierdza, którą broniło 200 żołnierzy przed Beduinami. Wysokie na 13 i 15 m mury do dziś wzbudzają szacunek. Sam klasztor został zbudowany na rozkaz rzymskiego cesarza Justyniana w VI wieku n.e., ale na początku jego historii była legenda. Mnisi z klasztoru przybyli tu za Gorejącym Krzewem, z którego przemawiał do Mojżesza Bóg. Legendarna jest też postać Św. Katarzyny. Na jej cześć w IV wieku n.e. cesarzowa Helena rozkazała postawić ponad Gorejącym Krzewem kaplicę. Dziś klasztor zamieszkują ortodokśni mnisi a każdego ranka od ponad 1600 lat nad doliną rozbrzmiewa dźwięk dzwonu. Mnisi przybywają tu dobrowolnie i pozostają do końca życia. Najdłużej przebywał tu jeden mnich, który przybył, jako 17-stolatek a zmarł jako 92-latek. Wejście do klasztoru dla odwiedzających jest możliwe tylko przez małe drzwiczki, którymi przechodzi się na korytarz przed głównym kościołem. Do bazyliki wchodzi się dwoma wysokimi drzwiami. Najatrakcyjniejszym miejscem dla turystów jest legendarny „Krzew Gorejący”. Większa część terenu klasztoru jest niedostępna, gdyż tutaj mnisi żyją według klasycznego stylu życia mnicha.

Program wycieczki:

Najczęściej zwiedzanie klasztoru łączy się z nocnym wejściem na górę Mojżesza. Można także odwiedzić klasztor Św. Katarzyny w czasie popołudniowej wycieczki, czy ewentualnie można to połączyć z Białym czy Niebieskim Kanionem. Klasztor jest oddalony o około 120 km od Dahab (1,5-2 h jazdy) i jest otwarty codziennie od 9-12 godziny, prócz piątku i niedzieli oraz świąt grekokatolickich.
Jesli wybierzecie nocną opcję zwejściem na Górę Mojżesza, wyjazd z Dahab następi ok. 23:00, a powrót następnego dnia do południa.

Praktyczne rady na drogę:

Należy się ubrać odpowiednie do wizyty w klasztorze (ubranie zakrywające nogi i ramiona, dłuższe rękawy i spodnie).
Klášter Sv. Kateřiny
Ve vnitř kláštera
Klášter Sv. Kateřiny

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect