Wycieczki po Synaju i jeszcze dalej...

Wycieczki po Synaju i jeszcze dalej...

Na Synaju znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków, które można zwiedzić w ciągu jednodniowej wycieczki.Jeepem do rezerwatu Nabeq (Nabq)

Rozległy teren wybrzeża między Sharm el Sheikh a Dahab. W 1992 roku został ogłoszony terenem chronionym i nazwany NABQ Managed Resource Protected Area (wg beduińskiej wioski Nabq).

Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Vrak Maria Schroeder - Rezervace Nabeq (Nabqé)
Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj

Rezerwat zaczyna się kilka kilometrów na północ od lotniska a kończy parę kilometrów przed Dahab – ze swoimi 600 km2 stanowi największy chroniony teren na Synaju.
Na jego terenie znajdziemy kilkanaście ekosystemów: na południu rozległe pustynne powierzchnie przechodzące w strome górskie pasmo, które na północy zbliża się aż do morza. Na wybrzeżu powstały płytkie laguny z magrowcami oraz słone tereny z roślinnością słonolubną. A wzdłuż całego wybrzeża ciągną się rafy koralowe, nieczęsto odwiedzane przez nurków.
Miejscową faunę tworzą rzadkie już dziś gazele oraz koziorożec nubijski, wszędobylskie lisy oraz gryzonie. Z płazów żyją tutaj 3 rodzaje jadowitych węży (żmije, kobry) oraz parę jaszczurek (agamy, gekony).
Również flora jest bardzo bogata, gdyż w okolicy rośnie 134 gatunków roślin, z których aż 6 jest edemitami, co oznacza, że można je znaleźć jedynie na tym terenie. Z punktu widzenia ochrony najważniejsze są największe na Bliskim Wschodzie tereny pokryte krzewem arakowym (Salvadorea persica), rosnące na diunach (wydmach) oraz na nanosach rzecznych głownie w ujściu doliny Wadi Kid. Ich korzenie są w arabskich ziemiach używane do wytwarzania patyczków do zębów.
Najpopularniejsze są zielone porosty mangrowników, rosnące w płytkich lagunach na sękatych korzeniach, które są w stanie odfiltrować sól z wody morskiej. Gęsta sieć korzeni zapewnia rybom i innym stworzeniom idealne warunki do rozmnażania. Natomiast gałęzie mangrowników umożliwiają gniazdowanie ptakom, które w ten sposób mają blisko do bogatego źródła jedzenia. Między małymi korzonkami drzew biegają małe kraby machające na nas swoimi szczypcami;). W pobliżu laguny z mangrowcami widać wystajacy z morza, często fotografowany wrak łodzi Maria Shroeder. 
Na terenie rezerwatu, w wioskach Nabq, Kheriya i leżącej w głębi lądu El Gharqana żyją do dziś Beduini z ludu Mu’zena, którzy nadal mają przywilej łowienia ryb na swój użytek. Pomagają w prowadzeniu parku, ochroną terenu oraz także ze zbiorem wyrzucanych na brzeg odpadków. 

Program wycieczki:
Odjazd jeepem Toyota Landcruiser z reguły o 7:30. Droga trwa około 1 godziny, powrót o 17:00. W parku prócz mangrowców i wraku odwiedzimy centrum dla zwiedzających. Możemy zobaczyć wioskę beduińską, posnorklować w lagunie, przejść się między diunami. Poruszanie jest zezwolone jedynie po wyznaczonych ścieżkach ze względu na ochronę roślin oraz niebezpieczeństwo min z czasów okupacji izraelskiej. W roku 1995 wyleciał w powietrze jeep z turystami.
Rady:
Polecamy przewiewne ubranie, wygodne obuwie, ochronę głowy oraz krem przeciwsłoneczny. Napoje oraz lunch bywa zazwyczaj w cenie wycieczki.

Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Krab houslist - rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Centrum v rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect