Wycieczki po Synaju i jeszcze dalej...

Wycieczki po Synaju i jeszcze dalej...

Na Synaju znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków, które można zwiedzić w ciągu jednodniowej wycieczki.Góra Mojżesza

Jest to zapewnie najpopularniejsze miejsce wycieczek z Dahab - nocne wejście na biblijną górę Mojżesza oraz obserwowanie magicznego wschodu słońca.

Kaple na Mojžíšově hoře

W głębi gór na półwyspie Synaj, około 120 km od Dahab, wzbija się w niebo góra Mojżesza (Mount Sinai 2280 m n.p.m), drugi najwyższy szczyt na Synaju. Według wierzeń właśnie na tę górę wstąpił w czasach biblijnych Mojżesz i otrzymał od Boga gliniane tablice z dziesięcioma przykazaniami. W małym siodle pod szczytem góry zwanym „Amfiteatrem siedemdziesięciu mędrców Izraela” stoi kaplica i mała chatka, gdzie prawdopodobnie Mojżesz mieszkał. Cudem, w tych pustynnym, górskim klimacie, rosną ogromne cyprysy (ten największy z ledwością mogą objąć trzej ludzie). Stąd wiodą na dół schody przez Bramę św. Stefana oraz Brama Spowiedzi. Niżej zobaczymy strumień Mojżesza oraz kapliczkę Panny Marii. Od Klasztoru Św. Katarzyny u stóp góry aż po jej szczyt wiedzie kręta, kamienista ścieżka w formie kamiennych schodów, które rzekomo ustawił jeden z mnichów w ciągu całego swojego 60-letniego życia.

Wspinaczka na górę:

Od klasztoru (ok. 1700 m n.p.m.) na szczyt wiodą dwie ściezki: wygodna, szeroka ścieżka wielbłądów zwana ścieżką Paszy oraz stroma ścieżka Mojżesza, którą rzekomo on sam wchodził. Dziś tworzy ją 3750 kamiennych schodów.  W nocy lepiej i łatwiej wybrać ścieżkę wielbłądzią. Wejście trwa od 2-3 godzin piechotą lub 1,5 godziny na wielbłądzie (a potem jeszcze 30 minut piechotą po schodach). Na drodze spotkamy małe kamienne chatki, „beduińskie bufety”, gdzie możemy napić się ciepłych napoi. Na szczycie jest kaplica (przeważnie zamknięta) oraz mała gospoda (otwarta, ale przepełniona). Należycie wysmakujcie sobie wzniosłość chwili na szczycie, tak jak dziesiątki osób czekających obok na pierwszy rozbłysk wschodzącego słońca. Gdy to nastąpi można usłyszeć modlitwy i pieśni w różnych językach. W drodze powrotnej można wybrać kamienne schody winące się w malowniczej dolinie.

Program wycieczki:
Na nocne wejście zostaniecie odebrani o godzinie 23:00 - 23:30 sprzed hotelu przez kierowcę minibusa. Droga do podnóża góry trwa 1,5-2 h (minibus nieklimatyzowany), wejście na szczyt z angielskojęzycznym przewodnikiem, obserwacja wschodu słońca, zejście, zwiedzanie klasztoru (od godz. 9:00),  powrót około 12:00 następnego dnia.  

Praktyczne rady na drogę:
Wejście na górę Mojżesza jest w pewnym stopniu wyczynem sportowym, który jednak warto podjąć. Konieczne jest zabranie ze sobą wygodnych, pełnych butów oraz ciepłego ubrania. Pewnie nie będzie wam się chciało wierzyć, ale na szczycie temperatura sięga zera stopni. Wtedy za ciepły koc dalibyście cokolwiek, a lepiej niż targować się o cenę i przygotować sobie własne ciepłe przykrycie. Nie zapomnijcie o latarce oraz napojach (rano znakomita jest gorąca kawa lub herbata) a także paszportach!

Schody

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect