Półwysep Synaj

Półwysep Synaj

Tajemniczy, pustynny półwysep łączy Afrykę z Azją a w ciągu wieków przebiegały tędy szlaki karawan, armii i całych narodów. Pomimo tego połudnowe wybrzeże Synaju pozostawało długo nietknięte i trudno dostępne.
Dziś tu w sąsiedztwie beduińskich osad wyrastają luksusowe kurorty.Tajemniczy Synaj

Synaj ... unikatowa kombinacja długiej historii, dzikiej i niespętanej przyrody oraz niezywkłej spirytualności i tajemniczości.

Satelitní snímek Sinaje, Egypt
Sinajská poušť - Egypt
Przed 50 milionami lat, gdy zaczęło powstawać Morze Czerwone, nastąpiło rozszczepienie dotychczas zjednoczonych kontynentów Afryki i Azji. Wówczas powstał Półwysep Synaj, łączący do dnia dzisiejszego oba stare kontynenty. Odtąd był ważnym skrzyżowaniem historii tego regionu. 

Pierwsze osiedlenie się na Synaju szacuje się na 30 tysięcy lat p.n.e. Już Semickie ludy poszukiwały na Synaju miedzi i drogocennych kamieni (turkusy), następnie egipscy władcy przywłaszczyli sobie “Ziemię turkusów” i wydobywali szlachetne kamienie a także złoto i miedź. Tędy wędrowały hordy nomadów z Azji do Egiptu, a Mojżesz z Izraelitami z Egiptu na Bliski Wschód. Także tędy armie faraońskie przechodziły do Palestyny a Aleksander Wielki zdobywał Egipt. Tą ziemią wędrowała Maria z Jezusem z Palestyny i następnie wracała. Tureccy władcy ponownie zdobywali Egipt a w naszych czasach Napoleon przejeżdżał tędy z Afryki do Azji... oraz następne armie w ciągu całego XX wieku. 
Nazwę “Synaj” możemy znaleźć już w Biblii, jednak prawdziwego pochodzenia tej nazwy nie znamy.
Sinajská poušť, Egypt
Sinajský korab - velbloud dromadér

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect