Wycieczki po Synaju i jeszcze dalej...

Wycieczki po Synaju i jeszcze dalej...

Na Synaju znajduje się wiele ciekawych miejsc i zabytków, które można zwiedzić w ciągu jednodniowej wycieczki.Jeepem do rezerwatu Nabeq (Nabq)

Rozległy teren wybrzeża między Sharm el Sheikh a Dahab. W 1992 roku został ogłoszony terenem chronionym i nazwany NABQ Managed Resource Protected Area (wg beduińskiej wioski Nabq).

Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Vrak Maria Schroeder - Rezervace Nabeq (Nabqé)
Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj

Rezerwat zaczyna się kilka kilometrów na północ od lotniska a kończy parę kilometrów przed Dahab – ze swoimi 600 km2 stanowi największy chroniony teren na Synaju.
Na jego terenie znajdziemy kilkanaście ekosystemów: na południu rozległe pustynne powierzchnie przechodzące w strome górskie pasmo, które na północy zbliża się aż do morza. Na wybrzeżu powstały płytkie laguny z magrowcami oraz słone tereny z roślinnością słonolubną. A wzdłuż całego wybrzeża ciągną się rafy koralowe, nieczęsto odwiedzane przez nurków.
Miejscową faunę tworzą rzadkie już dziś gazele oraz koziorożec nubijski, wszędobylskie lisy oraz gryzonie. Z płazów żyją tutaj 3 rodzaje jadowitych węży (żmije, kobry) oraz parę jaszczurek (agamy, gekony).
Również flora jest bardzo bogata, gdyż w okolicy rośnie 134 gatunków roślin, z których aż 6 jest edemitami, co oznacza, że można je znaleźć jedynie na tym terenie. Z punktu widzenia ochrony najważniejsze są największe na Bliskim Wschodzie tereny pokryte krzewem arakowym (Salvadorea persica), rosnące na diunach (wydmach) oraz na nanosach rzecznych głownie w ujściu doliny Wadi Kid. Ich korzenie są w arabskich ziemiach używane do wytwarzania patyczków do zębów.
Najpopularniejsze są zielone porosty mangrowników, rosnące w płytkich lagunach na sękatych korzeniach, które są w stanie odfiltrować sól z wody morskiej. Gęsta sieć korzeni zapewnia rybom i innym stworzeniom idealne warunki do rozmnażania. Natomiast gałęzie mangrowników umożliwiają gniazdowanie ptakom, które w ten sposób mają blisko do bogatego źródła jedzenia. Między małymi korzonkami drzew biegają małe kraby machające na nas swoimi szczypcami;). W pobliżu laguny z mangrowcami widać wystajacy z morza, często fotografowany wrak łodzi Maria Shroeder. 
Na terenie rezerwatu, w wioskach Nabq, Kheriya i leżącej w głębi lądu El Gharqana żyją do dziś Beduini z ludu Mu’zena, którzy nadal mają przywilej łowienia ryb na swój użytek. Pomagają w prowadzeniu parku, ochroną terenu oraz także ze zbiorem wyrzucanych na brzeg odpadków. 

Program wycieczki:
Odjazd jeepem Toyota Landcruiser z reguły o 7:30. Droga trwa około 1 godziny, powrót o 17:00. W parku prócz mangrowców i wraku odwiedzimy centrum dla zwiedzających. Możemy zobaczyć wioskę beduińską, posnorklować w lagunie, przejść się między diunami. Poruszanie jest zezwolone jedynie po wyznaczonych ścieżkach ze względu na ochronę roślin oraz niebezpieczeństwo min z czasów okupacji izraelskiej. W roku 1995 wyleciał w powietrze jeep z turystami.
Rady:
Polecamy przewiewne ubranie, wygodne obuwie, ochronę głowy oraz krem przeciwsłoneczny. Napoje oraz lunch bywa zazwyczaj w cenie wycieczki.

Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Krab houslist - rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Centrum v rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj
Rezervace Nabeq (Nabq), Sinaj

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDThe server returned 'Forbidden' with the status code Forbidden (403).
100EURThe server returned 'Forbidden' with the status code Forbidden (403).
100GBPThe server returned 'Forbidden' with the status code Forbidden (403).
100RUBThe server returned 'Forbidden' with the status code Forbidden (403).