Nurkowanie w Dahab

Nurkowanie w Dahab

Synajskie wybrzeże Zatoki Akabskiej zapewnia doskonałe warunki dla nurkowania. Jej strome brzegi mają charakter urwisk tworzących ściany, podmorskie ogrody, labirynty oraz jaskinie. Właśnie w rejonie Dahab znajduje się kilka znanych na całym świecie miejsc nurkowych jak Canyon, Blue Hole czy Islands. Stąd także organizuje się safari nurkowe na wielbłądach na dotąd niezniszczone rafy Ras Abu Gallum czy Gabr El Bint.Miejsca nurkowe w Dahab

Lista miejsc nurkowych w okolicy Dahab od Ras Mamlach na północy po Nabq na południu. Atrakcyjność miejsc jest oznaczona ilością gwiazdek (*).

1. RAS MAMLACH *****
Rzadko odwiedzane miejsce, dostępne wybrzeżem z Ras Abu Gallum lub jeepem z Dahab po piaszczystej drodze przez oazę Bir Serhir. Przepiękne podmorskie scenerie, kaniony, miękkie korale i duże ryby. W piaszczystej lagunie można spotkać olbrzymie płaszczki. W pobliżu głęboka niebezpieczna, podmorska jaskinia, w której zaginęło już wiele nurków.

2. RAS ABU GALLUM *****
Park narodowy z małą wioską beduińską bywa celem safari na wielbłądach. Kilka miejsc nurkowych z dotychczas niezniszczonymi koralami.

3. THE BELLS *****
Przepiękna ściana, na północ od Blue Hole, z mnóstwem przewisów i jaskiń pełnych barwnych miękkich korali. Wejście przez wąską szczelinę w rafie z możliwość opuszczenia się krótkim kominem do 30 m. Zazwyczaj stąd dopływa się do Blue Hole z zewnętrznej strony.

4. BLUE HOLE ***** >
Słynna stumetrowa przepaść w platformie koralowej, niespełna parę metrów od brzegu. Przepaść jest połączona z morzem olbrzymią bramą na głębokości poniżej 53 m.

5. RICK`S REEF ***
Skośne dno pokryte tu i tam koralami. Służy jako punkt wyjściowy do dryftu w kierunku rafy Canyon, skąd można wyjść laguną.

6. CANYON ***** 
Słynny kanion, ok. 80 m od brzegu, zaczynający na głębokości 15 m małym sklepieniem pełnym szklanych rybek. Jego ściany dochodzące do 10 m wysokości zbiegają się u góry, zamykając go niemal w całej długości, pozostawiając nurkom tylko kilka okien do wypłynięcia. Kanion konczy się małym oknem na głębokości 52 m. 
    CANYON CORAL GARDEN ***** 
Przepiękny koralowy ogród na prawo od Canyonu. Na głębokości 20 m następuje załamanie i bogata ściana rafy opada w głębiny.

7. ABU TALHA (The Huts) **** 
Ciekawe miejsce z olbrzymimi stożkami korali oraz dużymi stołowymi koralami. Mało uczęszczane miejsce z mnóstwem ryb.

8. ABU HELAL **** LITTLE CANYON 
Większa piaszczysta laguna okolona wysepkami koralowych pinakli, miejscami przepiękne ogrody, kiedyś częste spotkania z murenami, płaszczkami i żółwiami. Dalej od brzegu zaczyna się na głębokości 40-50 m wąski Little Canyon, ciągnący się ponad 1 km rownolegle z wybrzeżem.

   SHOE STAMP *** 
Wejście przez tunel długi na ok. 20 m, zaczynający w koralowym plato a wychodzący na głębokości 5 m na zewnętrznej ścianie rafy.

9. EEL GARDEN **** 
Piaszczyste zbocze pokryte setkami węgorzyków wystających z piasku i kołyszących się z falowaniem. Dookoła naprawdę piękna, żywa rafa w formie pionowej ściany. Kiedyś tu były codziennie barakudy.

10. LIGHTHOUSE ***
Dobre miejsce do rozpoczęcia nurkowań i na nurkowanie nocne, łatwo dostępne wprost z plaży przed bazą. Mniejsza koralowa ściana przechodzi w piaszczysty stok z labiryntem ogromnych skał. I tu można spotkać ciekawe ryby lub żółwia.

  BANNERFISH BAY *** 
Nasza rafa domowa - piaszczyste, zwolna opadające dno jest dogodne dla prowadzenia kursów i ćwiczeń technicznego nurkowania. Na 15 m zbudowaliśmy sztuczną rafę ze starych naczyń ceramicznych, które już się zwolna osiedlają, a w trawiastych łąkach mnóstwo małych ciekawych żyjątek…  

11. MASHRABA REEF **

Łatwe wejście z plaży. Rafa o podobnym charakterze jak Lighthouse, zaczynająca się tuż za piaszczystą ławicą, przed kilkoma laty część korali zniszczona przez rozgwiazdy korony ciernistej. Atrakcyjny do przepłynięcia tunel na głębokości 32 m..

12. ISLANDS *****
Zapewne najpiękniejsze miejsce, jeśli chodzi o korale. Dwie podmorskie wysepki a wokół nich istny koralowy ogród, z przejściami niby w labiryncie. Spokojniejsza laguna zamieszkiwana przez stado młodych barakud. Bardzo atrakcyjne miejsce, godne polecenia.

13. FORTH ISLAND ****
Następna podmorska wyspa ok. 300 m od brzegu. Podobnych wysepek, wyrastających z dna na 20-25 m i sięgających niemalże powierzchni, jest tu więcej.

14. NAPOLEON REEF **
Lekko skośne, porośnięte mnóstwem korali dno przechodzące w ściankę na 20 metrach. Kiedyś ładne miejsce z mnóstwem ciekawych miękkich i tablicowych (stołowych) korali. Kiedyś była tu szansa na spotkanie większych Napoleonów i płaszczek. Niestety niektóre partie korali zostały zniszczone przez rozgwiazdy w 2002 r.
 
15. SOUTHERN OASIS *** 

Mniejsza ścianka z wysepkami korali. Na wybrzeżu romantyczny palmowy zagajnik.

16. THREE POOLS **** 
Rozległa koralowa platforma na 10 metrach, gęsto porośnięta koralami, przechodząca dalej w ścianę pełną wachlarzy gorgonii. Wejście przez 3 płytkie laguny (baseny).

18. UM SID *** 
Przybrzeżna koralowa ściana przechodząca w piaszczyste dno, z którego wyrastają ogromne bloki skał porośnięte koralami.

19. THE CAVES***
Dwie duże groty pod wybrzeżem, dookoła trochę korali. Obok nich mała i długa na ok. 10 m jaskinia. W okolicy mniejsze koralowe ściany.

SHAHERA *** 
Zatoka na końcu przybrzeżnej, wyboistej drogi. Piękna ścianka przechodząca w piaszczyste dno, a dalej następna koralowa ławica na głębokości 20- 30 metrów. Dużo korali typu "sałatka".

LITTLE BLUE HOLE ***** 
Długo znane, zapomniane miejsce. Mała Blue Hole w rafie z ścianami spadającymi do 15 metrów, piaszczyste dno. Z tej laguny wypływa się przez skalistą bramę (mały Arch) na otwarte morze. Przepiękne koralowe formacje, dużo ryb. Dotrzeć można tu na wielbłądach.

20. FAN FOREST ***** 
Bardzo atrakcyjne miejsce z głębokim otwartym kanionem od 20 m do 50 m, gdzie można spotkać większe ryby (barakudy, nawet rekiny). W północnym kierunku na rozległym zboczu rozpościera się cały las olbrzymich gorgonii, setki wachlarzy, nigdzie indziej ich tyle nie rośnie na jednym miejscu. 

21. GABR EL BINT ***** 
Jedno z najpiękniejszych miejsc wokół Dahab. Ciekawa ściana wybiegająca do morza, oddzielona koralowym ogrodem od piaszczystej laguny. Każdy centymetr porośnięty koralami – wachlarze gorgonii oraz głębiej tarasy czarnych korali. Dużo ryb, tu i tam większy strzępiel, żółwie. Czasami towarzyszą nam delfiny czy rekin wielorybi.

22. "SHAT DABOUR" ***** (Nabeq Area)
23. END OF THE ROAD **** (Nabeq Area)
24.RAS TANTOUR **** (Nabeq Area)

 

Ras Mamlach, Dahab

Ras Abu Gallum, Dahab

Bells, Dahab

Blue Hole Dahab

Risck`s Reef, Dahab

Canyon

Eel Garden, Dahab

Islands,Dahab

Napoleon Reef

Gabr el Bint, Dahab

 

 


PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect