Safari nurkowe z Dahab

Safari nurkowe z Dahab

Prócz nurkowania z brzegu w pobliżu Dahab mogą nurkowie wyruszyć na całodzienne safari na wielbłądach, jeepami czy łodzią na bardziej oddalone, mniej uczęszczane miejsca nurkowe.JEEP SAFARI – safari nurkowe jeepem

Dalej na północ lub na południe od Dahab znajdziemy kolejne ciekawe miejsca nurkowe. Są one już poza zasięgiem jednodziennego wyjazdu na wielbłądach, jednak z mniejszymi lub większymi problemami da się tam dojechać jeepem Toyota Landcuriser. Jednym z tych miejsc jest Ras Mamlah lub Nabq.

Jeep Safari - Nabeq

Ras Mamlah (Ras Mamlach)

Przylądek Ras Mamlah znajduje się w połowie drogi między Dahab a Nuweibą. Możemy tam dotrzeć  jeepem Toyota Landcruiser z Dahab piaszczystą drogą przez góry i oazę Bir Sehrir (ostatnio łatwiej i szybciej łodzią z Dahab) lub z Blue Hole na wielbłądach na Ras Abu Gallum  a dalej ok. 10 km beduińskim pickupem.

Nieczęsto odwiedzane, odległe miejsce, gdzie prawie nikt z Dahab nie dojeżdża. Czasem przyjadą tu nurkowie z Nuweiby. Na wybrzeżu znajdziemy chyba ze trzy szczeliny szerokie na prawie półtora metra i długie na 20-30 m wypełnione morską wodą. Prawdopodobnie wytworzyły się po trzęsieniu ziemi w 1993 lub 1994 roku.Z południowej strony przylądka jest piaszczysta plaża z laguną i łatwym wejściem do wody. Skaliste stoki stromo opadają do głębin. Skały są porośnięte mnóstwem korali, przede wszystkim miękkich, falujących w prądach omywających przylądek. Stok jest poryty mnóstwem kanionów i szczelin. Możemy czasem spotkać większe ryby jak napoleona, barakudy czy także żółwie.

Kawałek na południe znajdziemy głęboką podmorską jaskinię. Nurkowanie w niej jest zezwolone tylko dla certyfikowanych nurków jaskiniowych. Jej ukształtowanie i mnóstwo bocznych i ślepych tuneli oraz możliwość szybkiego zmętnienia wody powodują, iż jest śmiertelnie niebezpieczna dla niedoświadczonych nurków. 
Rzekomo w latach 90-tych była tu grupa 14 nurków rekreacyjnych. Połowa z nich poszła nurkować do jaskini, a gdy długo nie wracali, również pozostali tam poszli. Nikt się już nie wynurzył…

Program safari:

O 7.00 nurkowie  wyruszaja z bazy  jeepem Toyota  Landcruiser. Butle i sprzęt nurkowy, który przygotowujemy już wieczorem, jadą 2 godziny wcześniej pick upem. Podróż Toyotą wyboistą, górską drogą trwa ok. 2 godziny. Na miejscu czeka już pick up ze sprzętem i butlami. Zazwyczaj przeprowadzane są tam 2 nurkowania, między którymi jest przerwa na obiad, relax czy zbadanie intrygujących szczelin na wybrzeżu. Do Dahab wracamy około 18:00.

Praktyczne rady na drogę:

Polecamy mieć okrycie głowy, a zimą ciepłe ubranie z długimi rękawami i nogawkami, latem przydadzą się kremy z filtrem ochronnym.Można zabrać własne napoje nawadniające a także zestaw zapasowych pasków do płetw czy maski.
Osobom towarzyszącym nurkom proponujemy zabrać sprzęt do snorklowania, gdyż miejsce jest doskonałe do aktywnego wypoczynku.

Jeep Safari
Camel Safari

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDThe server returned 'Forbidden' with the status code Forbidden (403).
100EURThe server returned 'Forbidden' with the status code Forbidden (403).
100GBPThe server returned 'Forbidden' with the status code Forbidden (403).
100RUBThe server returned 'Forbidden' with the status code Forbidden (403).