Dahab

Dahab

Dahab, niegdyś mała, nadbrzeżna beduińska oaza wciśnięta między góry a wybrzeże, a dziś słynna lecz nadal egzotyczna miejscowość wypoczynkowa ze swoją niezwykłą atmosferą. Oferuje wspaniałe warunki do nurkowania, windsurfingu oraz odpoczynku.Arabska Republika Egiptu – informacje dla podróżnika

Aktualne informacje podróżnicze, wiza, paszporty, ważne numery telefoniczne oraz kontakty a także czego nie brać do Egiptu.

Dokumenty

Aby wjechać do Egiptu potrzebny jest paszport z okresem ważności minimalnie 6 miesięcy od daty wjazdu na teren Egiptu. Warto sprawdzić ważność swojego paszportu już przy rezerwacji przelotu !!!

Wiza

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Turystom, którzy przylecą do Hurghady, Sharm el Sheikh czy Kairu jest udzielana wiza bez problemów bezpośrednio, na lotnisku za kwotę 15 USD.
Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu w Warszawie przyznaje wizę obywatelom Polski bez konieczności posiadania zaproszenia czy potwierdzenia biura podróży. Wiza pobytowa wydawana jest na maksymalnie 30 dni, niekiedy wiza wielokrotnego wejścia obowiązująca na 3 miesięczny pobyt. Niestety nie da się jej przedłużyć. Istnieje jedynie możliwość przekroczenia granicy do Izraela i wystąpienie o nową wizę w ambasadzie Egiptu w Eliacie.

Przepisy celne

Od obowiązku celnego są zwolnione wszystkie rzeczy osobiste, a dalej 200 sztuk papierosów, 25 cygar oraz 1 litr alkoholu. Zakazane jest wwożenie art. spożywczych, napojów alkoholowych, pornografii, broni oraz narkotyków. Niedozwolony jest wywóz starożytności oraz złota w nieobrobionej formie. Szczególnie uczulamy na fakt, iż istnieje absolutny zakaz wywozu jakichkolwiek morskich tworów (muszle, korale), zarówno znalezionych na plaży czy kupionych w sklepie.

Napiwki (Bakszysz)

W Egipcie napiwek to tzw. bakszysz czy tip. Stanowi znaczną cześć dochodu kierowców, personelu hoteli itd. i jest całkowicie naturalną rzeczą dawać napiwki a pracodawcy nawet na to liczą. Zazwyczaj przewodnik wycieczki zbiera od uczestników pewną kwotę, z której będzie dokonywał płatności napiwków w ciągu całej wycieczki.

Służba zdrowia

System służby zdrowia opiera się o sieć stacji i prywatnych szpitali. Według umowy o współpracy w zakresie systemu służby zdrowia w szpitalach państwowych zapewnia się opiekę w nagłych wypadkach za darmo. W prywatnych szpitalach opieka jest zapewniana odpłatnie. Cena za łóżko w takim szpitalu może wynieść nawet 1000 USD na dzień. W Egipcie nie istnieje system ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców. Konieczne jest więc ubezpieczyć się w Polsce w zakresie kosztów leczenia oraz w specjalne ubezpieczenie nurkowe np. ubezpieczenie DAN.

Szczepienia

Nie jest obowiązkowe szczepienie się, jednak polecamy szczepienia przeciw żółtaczce wątroby typu A (zwłaszcza przy dłuższym pobycie) a także przeciw tyfusowi brzusznemu. Nie są konieczne szczepienia przeciwko malarii – nawet jadąc na południe aż do Asuanu.

Higiena

W ciągu pobytu w Egipcie, tak samo jak w przypadku pobytu we wszystkich innych krajach podzwrotnikowych, konieczne jest utrzymywać zwiększoną higienę ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia, zwłaszcza rozwolnienia połączonego często z wymiotami. Z innych niebezpieczeństw można wymienić tyfus brzuszny, żółtaczka typu A, choroby pasożytnicze.

Podstawowe zasady higieny:
- częste mycie rąk, zwłaszcza przed jedzeniem czy po skorzystaniu z toalety,
- nie pić wody z wodociągu, nawet w Kairze,
- nie pić niebutelkowanej wody w restauracjach,
- nie jeść truskawek, sałaty, lodów,
- sałatki z zieleniny dobrze jest pokropić sokiem z cytryny,
- na śniadanie czy podwieczorek zjeść cebulę czy czosnek.

Specifika

Egipcjanie są bardzo uczuleni na niektóre elementy europejskiego zachowania, które ubliżają ich uczuciom religijnym. Warto zaznaczyć kwestię odpowiedniego ubioru, przede wszystkich kobiet w regionach pozaturystycznych. Dalej należy wspomnieć o niestosowności picia alkoholu w miejscach publicznych a także zwyczajnych w Europie zachowań w miejscach publicznych, jak np. pocałunek.

Bezpieczeństwo

Z punktów widzenia bezpieczeństwa Egipt jest do pewnego punktu miejscem problematycznym. W całym Egipcie są wojskowe patrole na drogach, kontrolujące ruch osób i pojazdów. Na Synaju jest jednak spokój a poruszanie się nie jest ograniczone. W Dahabie wszyscy zachowują się w stosunku do turystów przyjacielsko i nieformalnie.

Narkotyki

Posiadanie, wytwarzanie, dostarczanie, wywożenie i wwożenie narkotyków, hodowanie roślin, z których wyrabiane są narkotyki, handel narkotykami oraz jego organizowanie jest karane śmiercią oraz karą pieniężną od 100.000 EGP do 500.000 EGP.
Na karę śmierci lub karę ciężkich robót oraz grzywy od 100.000 do 500.000 EGP mogą być skazane osoby, które odpłatnie zapewniają innym miejsce, gdzie mogą być używane narkotyki lub przekazują innym narkotyki do sprzedaży.
Karą dożywocia z ciężkimi robotami oraz grzywną mogą być dotknięte osoby, które nieodpłatnie prowadzą miejsce służące do spożywania narkotyków, czy nieodpłatnie oferują narkotyki. Tropienie za wspomniane czyny, oraz inne czyny związane z omamieniem czy psychotropami jest bardzo surowe.

Egypt

Przedstawicielstwa RP w Kairze:

Velvyslanectv ČR v Káhiře

Ambasada RP w Egipcie
5 El Aziz Osman Str.
ZAMALEK
Cairo

tel. (+2 02) 27 36 74 56, 27 35 95 83
fax (+2 02) 27 35 54 27
e-mail: secretary@kair.polemb.net
www.kair.polemb.net

Ważne  numery:

Policja: 122, 757 987, 3470182
Policja turystyczna: 126, 3906028
Policja Dahab: 3640215
turist. 3640188

Pogotowie:

Červený půlměsíc
Pierwsza pomoc: 123
Pogotowie w Kairze: 77 02 30, 77 05 27

Komory dekompresyjne: 

deco.international.jpg
Sharm: 660922, 660923
Dahab: 0122187550, 3640571

Waluta i warunki dewizowe:

funt egipski (egyptian pound - EGP),
1 funt dzieli się na 100 piastrów

Przywóz i wywóz funtów egipskich jest zakazany. Przywozić można jakąkolwiek walutę możliwą do wymiany. Pieniądze można wymieniać w hotelach, kantorach oraz bankach bez opłat. Nie istnieje obowiązek wymiany waluty. Egipskie przepisy pozwalają legalnie wymienić walutę a niewykorzystane funty w banknotach ponownie zmienić na walutę zagraniczną.


PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kursy walut


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect